Criollo kakao (Theobroma cacao ssp. cacao) maiji kultivēja jau vairāk nekā pirms 1500 gadiem. Tiek uzskatīts, ka Criollo kakao izcelsme ir Centrālamerikā un tā attīstījās neatkarīgi no kakao populācijām Amazones baseinā. Mums arī jāzina, ka maiji un acteki neēda šokolādi. Šokolādes pagatavošanai nepieciešamais cukurs Amerikā nepastāvēja pirms spāņu iebrukuma. Maiji, acteki un citas tautas lietoja dzērienus, kas līdzīgi tejatei vai pozolei, ko joprojām ražo Meksikā un Centrālamerikā.
Šīs senās civilizācijas ne tikai lietoja kakao kā dzērienu, bet arī uzskatīja to par svētu, izmantojot to rituālos un ceremonijās. Kakao pupiņas tika tik novērtētas, ka tās izmantoja kā valūtu un ieņēma galveno vietu kultūras un garīgajās praksēs. Mūsdienās ceremoniālā kakao tradīcija turpina attīstīties, jo cilvēki visā pasaulē no jauna atklāj tās emocionālās dziedināšanas un garīgās saiknes potenciālu.
Iespējas
Ceremoniālais kakao bieži tiek saistīts ar emocionālu un garīgu sirdi atverošu pieredzi.
Kakao pupiņas satur tādus savienojumus kā feniletilamīns (PEA), ko bieži sauc par “mīlestības molekulu”, jo tas var stimulēt endorfīnu un dopamīna izdalīšanos smadzenēs, radot laimes, baudas un pat vieglas eiforijas sajūtu. Tas var veicināt labāku garastāvokli un labsajūtu.
PEA ir viegla stimulējoša iedarbība, kas var palielināt modrību, kas var palīdzēt uzlabot koncentrēšanos, padarot to noderīgu uzdevumiem, kuriem nepieciešama garīga skaidrība.
Pateicoties tā lomai baudas sajūtu veicināšanā, PEA ir saistīts ar afrodiziaku iedarbību, kas uzlabo romantisku un juteklisku pieredzi.
Kakao ir lielisks dzelzs, magnija, fosfora, kalcija, cinka, vara, mangāna un selēna avots. Augsts kālija līmenis palīdz uzturēt pareizu asinsspiedienu un muskuļu tonusu.
Uzmanību
Ceremoniālais kakao dabiski satur kofeīnu un teobromīnu. Lai gan daudzumi ir mazāki nekā kafijā, tiem, kuri ir jutīgi pret kofeīnu, var rasties trauksme, nervozitāte vai bezmiegs.
Pārmērīgs kakao patēriņš var izraisīt gremošanas problēmas, tostarp sliktu dūšu vai caureju, galvassāpes.
Ceremoniālais kakao var mijiedarboties ar noteiktiem medikamentiem, īpaši antidepresantiem, tāpēc esiet piesardzīgs.
Lietošana
30 g kakao dienā ir vairāk nekā pietiekami.
Meditācijai vidējā ieteicamā deva ir 22-30 g.
Ceremoniālā kakao pagatavošanai ieteicami 40-50g. Ceremoniālās devas jālieto ne vairāk kā 3 reizes nedēļā.
Porcija, kas lielāka par 50 g, var būt par daudz, īpaši tiem, kuri tikko sāk savu kakao ceļojumu. Ir ļoti svarīgi sākt ar nelielu daudzumu un pakāpeniski palielināt, lai atrastu optimālo devu, jo individuālas reakcijas var ievērojami atšķirties.
Ceremoniālo kakao parasti ir droši lietot grūtniecības laikā, taču lielas porcijas nav ieteicamas. Ir svarīgi uzraudzīt patērētā kakao daudzumu.
Karstā šokolāde
Kakao čipsus kausē karstā ūdens vannā vai, tos smalki sagriežot un pārlejot ar siltu (ne verdošu) ūdeni, sakrata blenderī vai kokteiļšeikerī.
To var aromatizēt ar kokosriekstu piena pulveri vai augu bāzes – auzu, mandeļu, kokosriekstu pienu. Saldiniet ar savu iecienītāko saldinātāju un eksperimentējiet ar garšvielām – vaniļu, kanēli, kardamonu, kajēnas pipariem.
Mājās gatavota šokolāde
Pēc kakao masas izkausēšanas karstā vannā ar kokosriekstu piena pulveri vai, teiksim, riekstu sviestu (ne ar ūdeni vai augu pienu), izlej to veidnēs. Pēc atdzesēšanas ledusskapī varat baudīt augstas kvalitātes šokolādi.
Sarīvējiet un iegūstiet piedevu uz brokastu putras, kokteiļiem vai salātiem.
Avoti
https://cacaolaboratory.com
https://www.sciencedirect.com
https://www.thechocolatejournalist.com
PIEZĪME. Šeit sniegto informāciju nevajadzētu interpretēt kā ieteikumu ārstēšanai vai cita veida veselības problēmām. Aicinām pieņemt lēmumus par personīgo veselību, izvērtējot dažādus informācijas avotus.