Kardamonam ir divas galvenās šķirnes – melnais kardamons un zaļais kardamons. Šīs divas šķirnes ir ļoti atšķirīgas, un tās nevajadzētu sajaukt.
Zaļā kardamona pākstis tiek novāktas no Elettaria cardamomum auga agrīnā stadijā, pirms tas ir nobriedis. Savukārt melnā kardamona pākstis tiek novāktas vēlāk no cita auga Amomum subulatum, un tās tiek žāvētas virs uguns, kas tām piešķir raksturīgo kampara un maigo dūmu aromātu.
Salīdzinājumā ar melnā kardamona intensīvo aromātu un brīnišķīgo garšu zaļais kardamons ir daudz maigāks un biežāk tiek izmantots saldajos ēdienos.
Atšķiras arī abu kardamona veidu izmantošana. Melno kardamonu ēdieniem vislabāk pievienot veselu, bet zaļā kardamona sēklas nošķir no pākstīm un pirms pievienošanas ēdieniem bieži vien samaļ.
Melnais kardamons (Amomum subulatum) pieder Zingiberaceae dzimtas dzimtas augiem un ir ļoti izplatīta garšviela Āzijā, īpaši Indijā. To izmanto ikvienā mājsaimniecībā, un tai ir ļoti liela nozīme Garam Masala pulvera pagatavošanā. Tā krāsa var būt no tumši brūnas līdz melnai. Melno kardamonu galvenokārt audzē Nepālā un Indijā. Melnais kardamons ir dažāda lieluma un garšas.
Tiek uzskatīts, ka Indijā melno kardamonu izmantoja ajūrvēdas preparātos jau 6. gadsimtā pirms mūsu ēras. Ājurvēdas medicīnā to joprojām izmanto kā augu ar lielisku labvēlīgu ietekmi uz veselību.
Melno kardamonu lieto, lai palielinātu kuņģa sulu daudzumu, kas palīdz pareizi sagremot ēdienu, uzlabotu apetīti un mazinātu hronisku aizcietējumu un vēdera pūšanos.
To lieto ar aknu slimībām saistītu traucējumu gadījumā, kā arī samazināta urīna izdalīšanās gadījumā.
Kardamonam piemīt diurētiska iedarbība, tas palīdz uzturēt labu nieru darbību, saglabājot nieres veselas un novēršot akmeņu veidošanos.
Melnais kardamons ir bagāts ar antioksidantiem, vitamīniem un minerālvielām, kas palīdz izvadīt toksīnus no organisma, tādējādi uzlabojot ādas un matu veselību.
Pētījumi liecina, ka melnais kardamons samazina sirds slimību risku un palīdz sirds slimību gadījumā. To lieto kā atkrēpošanas līdzekli, tas attīra elpceļus un palīdz mazināt klepu.
Melnajam kardamonam piemīt pretiekaisuma īpašības, un tas ir pretsāpju līdzeklis. Tas aizsargā zobu veselību un novērš infekcijas vai zobu bojāšanos mutes dobumā. Pateicoties spēcīgajam aromātam, melno kardamonu izmanto sliktas elpas novēršanai.
Lietošana
Garšvielas, kas labi sader ar melno kardamonu, ir ķimenes, zvaigžņu anīss, kanēlis, sinepju sēklas, koriandra sēklas, čilli pipari, kurkuma, smaržīgie pipari un melnie pipari – atrodiet sev piemērotāko kombināciju. Var lietot veselu, nedaudz sasmalcinot tumšo čaumalu. Melno kardamonu var izmantot sautējumiem, lēcām, rīsiem, zupām un tējai.
Avoti:
https://academicjournals.org
https://www.nepjol.info
https://pharmeasy.in
PIEZĪMES. Šeit sniegto informāciju nevajadzētu interpretēt kā ieteikumu par ārstēšanu vai citiem veselības jautājumiem. Mēs aicinām pieņemt personīgus lēmumus par veselību, pamatojoties uz savām personīgajām zināšanām un ņemot vērā dažādus informācijas avotus.