Pasaulē, kurā veselība ir vissvarīgākā, dabisko “ārstniecības līdzekļu” meklējumi mūs ir atgriezuši pie senajām tradīcijām.
Smiltsērkšķi, brīnišķīgi augļi, gadsimtiem ilgi ir audzēti dažādās kultūrās, pateicoties to neticamajām veselībai labvēlīgajām īpašībām. Viens no ērtākajiem un daudzpusīgākajiem smiltsērkšķu veidiem ir smiltsērkšķu pulveris.
Smiltsērkšķi (Hippophae rhamnoides) ir izturīgs krūms, kas aug skarbā klimatā Eiropā un Āzijā. Tā koši oranžās ogas jau gadsimtiem ilgi tiek izmantotas tradicionālās medicīnas sistēmās, piemēram, ajūrvēdā un tradicionālajā ķīniešu medicīnā (TĶM). Senie grieķi to pat nosauca par “Hippophae”, kas nozīmē “mirdzošs zirgs”, jo tika uzskatīts, ka tā uzlabo zirgu veselību un izskatu.
Ājurvēdā smiltsērkšķus novērtēja par to spēju līdzsvarot došas, īpaši pitta (ūdens un uguns elementi). TĶM uzskata, ka tas palielina organisma dzīvības enerģiju jeb Qi. Šajās tradīcijās tika atzītas smiltsērkšķu dziednieciskās īpašības un uzskatīja tos par veselības un vitalitātes avotu.
Ieguvumi
1. Imūnsistēmas atbalsts – smiltsērkšķi ir bagāti ar C vitamīnu, kas stiprina imunitāti. Tas palīdz organismam aizsargāties pret infekcijām un saglabāt izturību.
2. Ādas veselībai – šis brīnumainais auglis satur E un A vitamīnus, kas ir ļoti svarīgi ādas veselībai. Smiltsērkšķu eļļa ir pazīstama ar savu spēju barot ādu un mazināt tādas slimības kā ekzēma un akne.
3. Sirds veselība – smiltsērkšķu eļļa ir bagāta ar antioksidantiem un omega-7 taukskābēm, kas var veicināt sirds veselību, mazinot iekaisumu un uzlabojot holesterīna līmeni.
4. Gremošanas veicināšanai – smiltsērkšķu augstais šķiedrvielu saturs smiltsērkšķos var veicināt veselīgu gremošanu un novērst aizcietējumus.
5. Pretiekaisuma īpašības – smiltsērkšķi mazina iekaisumu, tāpēc tie ir vērtīgi artrīta un zarnu iekaisuma slimību gadījumā.
6. Svara kontrole – daži pētījumi liecina, ka smiltsērkšķi var palīdzēt kontrolēt svaru, samazinot apetīti un veicinot sāta sajūtu.
Uzmanību
Alerģija – dažiem cilvēkiem var būt alerģija pret smiltsērkšķiem. Ja pēc lietošanas rodas tādi simptomi kā nieze, pietūkums, pārtrauciet lietošanu un meklējiet ārsta palīdzību.
Gremošanas traucējumi – lielas smiltsērkšķu devas var izraisīt gremošanas traucējumus, tostarp caureju un vēdera krampjus. Sāciet ar nelielu daudzumu un pakāpeniski palieliniet devu.
Mijiedarbība – smiltsērkšķi var mijiedarboties ar noteiktiem medikamentiem, īpaši ar asins šķidrinātājiem. Esiet piesardzīgi.
Lietošana
1. Smūtijs – pievienojiet tējkaroti smiltsērkšķu pulvera savam rīta kokteilim, lai iegūtu uzturvielas.
2. Tēja – sajauciet pulveri ar karstu ūdeni un medu, lai pagatavotu atsvaidzinošu un barojošu tēju.
3. Jogurts un auzu pārslas – pievienojiet smiltsērkšķu pulveri jogurtam vai auzu pārslām, lai iegūtu antioksidantus.
4. Sejas maskas Pagatavojiet mājās gatavotu sejas masku, sajaucot smiltsērkšķu pulveri ar jogurtu un medu, lai āda kļūtu starojoša.
5. Cepumi – pulveri var pievienot smalkmaizīšu, kūku vai pankūku receptēm.
Avots:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.webmd.com
PIEZĪMES. Šeit sniegto informāciju nevar uzskatīt par ieteikumu ārstēšanai vai jebkādiem citiem veselības jautājumiem. Mēs aicinām jūs pieņemt personīgus lēmumus par veselību, pamatojoties uz savām personīgajām zināšanām un dažādu informācijas avotu apsvērumiem.