Ķimeņu sēklu labvēlīgā ietekme uz veselību ir zināma jau kopš seniem laikiem. Patiesībā ķimenes (carum carvi) ir viens no senākajiem garšaugiem un ārstniecības augiem, ko joprojām izmanto Eiropā. Ķimeņu sēklas ir ne tikai ārstnieciskas, bet tām ir arī sena kulinārijas un medicīnas vēsture.
Kas ir ķimenes?
Ķimenes ir Apiaceae jeb Umbelliferae dzimtas augs. Apiaceae dzimta ietver seleriju, burkānu, fenheļa un pētersīļu šķirnes, kurām piemīt aromātiskas īpašības. Ķimeņu dzimtene ir Eiropa, Ziemeļāfrika un Rietumāzija.
Ķimenes ir divgadīgs augs, un pirmajā gadā tā lapas var būt lielisks papildinājums zupai vai salātiem. Ķimenes var izaugt līdz metru augstas, ar mīkstām, spalvotām lapām. Ķimeņu ziedi zied baltiem vai rozā ziediem no maija līdz jūlijam, pirms tie sāk plaukt.
Kas ir ķimeņu sēklas?
Ķimeņu sēklas un lapas ir ļoti līdzīgas citu seleriju dzimtas augu sēklām, tāpēc ķimenes dažkārt jauc ar fenheļa un ķimeņu sēklām.
Ķimeņu sēklas izceļas, taču tikai rūpīgi aplūkojot. Ķimeņu pusmēness formas sēklas ir tumšākas un gludākas nekā ķimeņu sēklas. Ķimeņu sēklas ir arī rūgtākas nekā ķimeņu sēklas. Ķimeņu sēklu aromātu var raksturot kā nedaudz piparmētru vai piparu aromātu.
Kāda ir ķimeņu garša?
Ķimeņu sēklām ir anīsa garša, lai gan tā ir mazāk izteikta nekā fenheļa sēklu anīsa garša. Ķimeņu sēklām piemīt arī zāles rūgtums ar spēcīgām aromātiskām īpašībām. Tāpēc ķimenes ir izplatīta pikanta garšviela tradicionālajā Eiropas virtuvē un konditorejā.
Kā izmanto ķimeņu sēklas?
Ķimenes jau izsenis izmanto gan kulinārijā, gan medicīnā. Patiesībā ķimeņu sēklas cilvēki sāka vākt neolīta laikā. Viduslaikos ķimenes lietoja kā gremošanas palīglīdzekli pēc lieliem mielastiem, lai novērstu vēdera pūšanos un citas gremošanas problēmas.
Papildu daudzajiem kulinārijas lietojumiem ķimenes ir zinātniski atzītas arī par tādām, kam piemīt ārstnieciskas īpašības. Nelielie pusmēness formas ķimeņu augļi veicina veselīgu gremošanu, mazina gāzu veidošanos, novērš vēdera pūšanos un novērš grēmas.
Ķimeņu izmantošana kulinārijā
Ķimenes ir iecienītas tradicionālajā Eiropas virtuvē kā garšviela kāpostu ēdieniem, skābētiem kāpostiem, maizei, sīpolu pīrāgam, ceptiem kartupeļiem un daudziem citiem ēdieniem.
Tika uzskatīts, ka tiem, kuri uzturā lieto ķimenes, uzlabojas veselība.
Ķimenēm piemīt arī noteiktas antimikrobiālas īpašības, kas var palīdzēt attīstīties tādām labvēlīgām zarnu baktērijām kā bifidobaktērijas, kas ir izplatīta probiotiku sastāvdaļa, vienlaikus apkarojot arī tādas baktērijas kā streptokoki. Ķimenes uzlabo gremošanu, stimulējot kuņģa sulu izdalīšanos un uzlabojot asins un zarnu gļotu cirkulāciju kuņģī. Ķimenes mazina vēdera pūšanos un veicina veselīgu apetīti.
Ķimeņu tējas recepte
Sastāvdaļas:
1 tējkarote sasmalcinātu ķimeņu,
200-300 ml karsta ūdens,
Pagatavošana:
Sasmalciniet ķimeņu sēklas smalcinātājā vai sasmalciniet tās. Sasmalcinot ķimeņu sēklas, atbrīvojas ēteriskās eļļas un bagātīgā garša.
Izmantojiet 1 tējkaroti sasmalcinātu ķimeņu sēklu uz glāzi karsta ūdens. Atstājiet uz 10 minūtēm, lai uzbriest.
Lai nesabojātu ēteriskās eļļas, tēju nevāra un neizmanto verdošu ūdeni.
Šī tēja veicina veselīgu gremošanu, īpaši pēc ēšanas.
Pilnīgākai gremošanai sajauciet vienādas ķimenes, piparmētras un kumelītes. Šis maisījums ir ideāla kombinācija visam gremošanas traktam. Ķimeņu ekstrakts mazina vēdera pūšanos un nomierina zarnas, savukārt piparmētra mazina krampjus un atslābina kuņģi.