Koriandrs, iespējams, ir viens no visvairāk nenovērtētajiem augiem, neraugoties uz tā kā kulinārijas garšvielas popularitāti visā pasaulē.
Uzskata, ka koriandra izcelsme meklējama Tuvajos Austrumos un Vidusjūras reģionā, un tas ir sastopams reģionālajā virtuvē visā pasaulē.
Tas pieder pie Apiaceae (Apiaceae) dzimtas augiem, tam ir plāns stublājs un skaisti balti vai gaiši rozā ziedi, un visas auga daļas ir ēdamas (jaunās lapas un nobriedušās sēklas). Pats augs ir brīnišķīgi maigs, ar spilgtu, zemes aromātu pavasarī. To dēvē arī par ķīniešu pētersīļiem un sanskritā – “dhanyaka”, kas nozīmē “bagāts”.
Lai gan koriandrs aug visā pasaulē, tas ļoti nepatīk karstumam. Tas ir viengadīgs augs ar salīdzinoši īsu veģetācijas periodu, jo dod priekšroku vēsākam pavasara un rudens laikam. Tiklīdz augs ir ieaudzis vieglā, labi drenētā augsnē, pilnā saulē, nākamajā pavasarī tas atkal dīgst pats no sevis.
Koriandra ieguvumi un pielietojums
Vēsturiski un tradicionāli koriandru lieto kuņģa un zarnu trakta diskomforta mazināšanai.
Ājurvēdā to lieto kā ārstniecības augu. Enerģētiskā ziņā koriandrs ajūrvēdas terminoloģijā tiek uzskatīts gan par sildošu, gan atvēsinošu augu atkarībā no izmantotās auga daļas. Tiek uzskatīts, ka lapas ir atvēsinošas, un no tām var pagatavot sulu vai aptieciņas, ko izmanto viegla ādas kairinājuma mazināšanai, savukārt sēklas ir nedaudz sildošas, kas var veicināt gremošanu, uzturvielu uzsūkšanos un palīdzēt izvadīt toksīnus.
Lai gan koriandrs galvenokārt ir pazīstams ar savu spēcīgo iedarbību un labvēlīgo ietekmi uz gremošanas sistēmu, tas var būt labvēlīgs arī urīnceļu sistēmai un plaušām, jo palīdz atbrīvoties no karstuma un līdz ar to arī gļotām.
Maltas koriandra sēklas ir ļoti vērtīgas sautējumos un mērcēs, jo tās labi sabiezē, pateicoties šķiedrainajai miziņai. Koriandru novērtē tie, kuri nevar ēst asus ēdienus. Tas harmonizē un aromatizē daudzus ēdienus. To izmanto picās, pākšaugu ēdienos, zupās, mērcēs, sautējumos un marinēšanā. Maltu koriandru parasti pievieno gatavošanas beigās.
PIEZĪMES. Šeit sniegto informāciju nedrīkst interpretēt kā ieteikumu ārstēšanai vai jebkādiem citiem veselības jautājumiem. Mēs aicinām jūs pieņemt personīgus lēmumus par veselību, pamatojoties uz savām personīgajām zināšanām un dažādu informācijas avotu apsvērumiem.